Uzun Sohbetlerin Vazgeçilmezi Çayın Faydaları

Çay içmenin verdiği keyfi bilmeyen yok. Peki, sağlık açısından çay içmenin faydalarını biliyor musunuz? Hemen okuyun!

 

Koyu bir sohbetin yanında demli bir çay içmek gibisi yok. Verdiği keyfin yanında sağlığa da oldukça faydası bulunan siyah çayı biraz daha yakından tanıyın istedik ve sizin için faydalarından bahsettik.

 

Kalp Sağlığına İyi Gelir

 

Dost sohbetlerinin, mutlu aile akşamlarının sevinci kalbinize nasıl iyi geliyorsa siyah çay da kalbinize iyi geliyor. Kan şekerinin düşmesini ve iyi kolestrolün yükselmesini sağlayan siyah çay, barındırdığı antioksidanlar sayesinde kalp krizi riskini de azaltıyor.

 

Formunuzu Korumaya Yardımcı Olur

 

Elbette, şekersiz çaydan bahsediyoruz. 1 küp şekerde 20 kalori olduğunu düşündüğünüzde 3 bardak çayın size ne kadar kalori getirdiği ortada. Oysa kendi başına protein, yağ ve şekerden muaf olan çayın kalorisi sıfırdır. Üstelik, içindeki kafein sayesinde kaslarınızı uyararak daha enerjik olmanızı sağlar. Bağırsaklardaki yağ emilim oranını düşürerek bir başka açıdan da formunuzu korumanıza ve obeziteyle savaşmanıza yardımcı olur.

 

Kansere Karşı Koruma Sağlar

 

Her gün keyifle içtiğiniz demli çayın faydaları arasında kanserden korunmak da bulunuyor. Normal programlı hücre ölümü gerçekleşmediği zaman ortaya çıkan kanser hastalığında, kanser hücrelerinin ölümünü sağlayarak kansere karşı bir kalkan görevi görüyor.

 

Beyninize Faydası Dokunur

 

İçinde kafein olması sayesinde beyninizi uyararak dikkat ve konsantrasyonun artmasını sağlıyor. Ancak, diğer kafeinli içeceklerden farklı olarak çayın içinde teanin de bulunur. Teanin ise gerilim, stres ve endişenin azaltılmasına katkı sağlayan bir amino asittir. Yani, hem kafein hem de teanin sayesinde siyah çay zihninizin sakinleşmesinde rol oynuyor.

 

Cilt Sağlığınızı Korumada Rol Oynar

 

Yaşlandıkça artan kırışıklar ve ciltte meydana gelen bozulmalar sizin için de en büyük sorunlardan biriyse çayı cildiniz için de kullanabilirsiniz. Cildin canlanmasını, diri ve güzel bir görünüme sahip olasını, renginin beyazlaşmasını sağlayan çayın cilde faydaları için cilt tipinize uygun maskelerle bakım yapabilirsiniz.

 

Günün her saati, her yerde içebileceğiniz çayın onlarca faydasından artık haberdarsınız. Bir de ince belli bardaklarda tadını çıkara çıkara içmek, misafirlerinize en şık bardaklarda sunum yapmak isterseniz diye Porio’nun çay takımlarının estetik tasarımlarından birine evinizde yer açabilirsiniz.

 

Afiyetle ve sağlıkla kalın...