Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Misafirlerinizi ağırlayacağınız davetlerinizde sadece yemeklerinizle değil, sofra düzenlemedeki maharetinizle de akıllarda kalmak istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız!

 

Davet Gününün Konsepti

 

Birçok amaçla mutlu günlerde bir araya geldiğiniz sevdiklerinizle bu kez ne amaçla toplandığınız size farklı masa düzeni örneklerinin kapısını açabilir. Sadece beraber vakit geçirmek için yenilecek akşam yemekleri ile yılbaşı, doğum günü ya da nişan gibi özel günlerin konseptlerine göre masanızı düzenleyebilirsiniz. Günün anlamı çerçevesinde aksesuarlar kullanabilir, gelecek kişi sayısına göre masayı organize edebilirsiniz.

 

Masa Örtüsüne Dikkat Edin

Açık renk kullanmak her zaman avantajlıdır. Masayı olduğundan daha geniş göstereceği için tercih edebilirsiniz. Ancak, bunun dışında dantel olanlar ya da desenli olanları da tercih edebilirsiniz. Masa örtüsünde en çok dikkat etmeniz gereken husus masa boyutlarıyla orantılı olmasıdır. Çok kısa kalması ya da çok uzun olması sofralarınızın güzelliğine gölge düşürebilir.

 

Menüye Uygun Yemek Takımı

 

Servis edeceğiniz birbirinden lezzetli yemeklere uygun bir servis takımı seçmelisiniz. Eğer menünüzde çorba bulunuyorsa mutlaka kase de olmalı. Servis edeceğiniz içecekler için de uygun bardakları bulundurmalısınız. Sofrada bardak düzeni içinse su bardağını tabağın sağ ön kısmına yerleştirmelisiniz.

 

Çatal Bıçak Dizilimi Kullanım Amacına Göre

 

Masa düzeni çatal bıçak söz konusu olduğunda biraz karışık görünebilir ama inanın ki değil. Bıçaklar dıştan içe doğru dizilir. Keskin tarafları tabağa doğru bakar. Bıçakların sağ tarafında ise çorba kaşığı yer alır. Tabağın sol tarafında ise yine dıştan içe olacak şekilde salata çatalı ve ana yemek çatalı dizlir. Tatlılar için ise tabağın masa içine doğru bakan ön tarafı tercih edilir. Tatlı kaşığı tabağın hemen önüne, sapı sağ tarafa bakacak şekilde konulur. Tatlı çatalı da tatlı kaşığının önüne, sapı sol tarafa bakacak şekilde yerleştirilir. 

Sofra Düzeni Peçetesiz Olmaz

Sofranızı düzenlerken peçeteyi konumlandırmakta biraz daha esnek olduğunuzu söyleyebiliriz. Çatalların en solunda yer alabileceği gibi tabağın ortasında ya da su bardağının içinde şık bir yerleştirme ile de sofrada yer alabilir. Bu noktada önemli olan seçeceğiniz peçetinin kağıt ya da kumaş olup olmadığıdır. İkisi için de çok farklı katlama seçenekleri olsa da özellikle resmi davetleriniz için kumaş peçete kullanmalısınız. Yemek takımınızla uyumlu olan bir kelepçe ile de taçlandırabilirsiniz.

Evinize gelecek olan misafirleriniz için harika yemekler hazırlayacak ve masa düzenleme konusundaki maharetinizle de onları etkileyeceksiniz. Yemek takımlarınızın da akıllarda kalmasını istiyorsanız sofralarınıza zarafeti getirecek olan Porio yemek takımlarına hemen göz atabilirsiniz!